CANSAN DOĞAL KATKISIZ YOĞURDUN YAPILIŞI

  Yoğurt, sütün mayalanmasıyla oluşan beyaz koyu kıvamda süt ürünüdür. Tam yağlı ve yarım yağlı olarak ikiye ayrılır. Tam yağlı yoğurt daha makbuldur. En iyi yoğurt koyun ve manda sütünden yapılır.

  Yoğurt, midede kendi kendini sindirebilen tek gıda olarak bilinmekte ve verem ile şarbon dışında tifo, paratifo, difteri, dizanteri, kolera, tüberküloz, gibi 22 hastalığa ait mikrobu imha edebilmektedir.

  Eğer yapılmak istenen yoğurdun biraz ekşi olması istenirse maya daha ekşi bir yoğurttan hazırlanır. Sütün yoğurda dönüşmesini "Türk Basili" denen ve laktik asit çıkaran bir mikroorganizma sağlar. Bu mikroorganizma en iyi vücut sıcaklığında gelişir. Yoğurt, süt şekerinin(laktozun), yoğurt mayasının etkisiyle kısmen laktik asit haline gelmesinden meydana gelen pıhtılaşmış bir sütten başka bir şey değildir. Sütteki asitiğin yükselmesi nedeniyle, sütün bileşimindeki kalsiyum kazainattan, kalsiyum ayrıln kazein, jel haline geçer yani pıhtılaşır. Bu olaya, yoğurtlaşma denir. Sütün asitliği, süte yoğurt katılmasıyla yükseltilir.

  Yoğurt yapılacak süt, önce kaynatılır (Hastalık yapıcı faktörlerden arındırmak, fazla suyu uçurarak yoğurda daha iyi kıvam vermek, oksijeni bertaraf etmek ve hammaddedeki yağı yumuşatmak için süt ısıtılır). Kaynatılan sütün suyu dörtte bir oranında azalınca, süt, yoğurt mayalama kabına aktarılır. Süt miktarına göre miktarı belirlenen eski yoğurt süt ile sulandırılarak hazırlanır. Sonra, sıcaklığı 40-45 dereceye inmiş olan sütün yüzeyinin bir kıyısından içine sokulup hafifçe çalkalanır. Yoğurt kabının ısı kaybetmemesi için oda sıcaklığı sabit tutulur. Sıcaklık uzun süre 37 derece dolayında olmalıdır. 4-5 saat mayalanmaya bırakılır. Mayalanma ortamında daha fazla bekletilirse yoğurdun tadı ekşir. Dana sonra yoğurtlar serin bir odaya alınır ve 2 saat kadar dinlendirilir.

  İyi Kalite Yoğurt Nasıl Olmalı?

  Yoğurtlar, içindeki yağ oranına göre tam yağlı, yarım yağlı, yağsız gibi çeşitlere ayrılır. Yoğurdun içindeki yağ ve yağsız kuru madde miktarı o yoğurdun lezzetini, kıvamını ve besin değerini belirler. Yoğurdun içinde bulunması gereken yağ ve yağsız kuru madde miktarları Türk Gıda Tüzüğü ve TSE tarafından belirlenmiştir. Bu standartlara göre 100 gr. yoğurdun içinde en az 12 gr. yağsız kuru madde bulunmalıdır. Satın aldığınız yoğurdun fiyatını belirleyen unsur işte bu yağ ve yağsız kuru madde oranıdır. Yağsız kuru maddeyi protein vitamin ve mineraller oluşturur. Kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir mineralleri bunların başlıcalarıdır.